Get Adobe Flash player

ورود کاربران

ورود
عضویت در سایت


بازدیدکنندگان محترم ، استفاده از مرورگر Firefoxرا توصیه می نماییم. مقالات تخصصی بررسي خواص درماني ژل رویال از ديدگاه هوميوپاتي

 

 

 

 

تلخیص:دکترپریسا اصانلو

 

اين مقاله، خلاصه­‌اي است از پايان‌نامه­‌ي خانم دكتر سپيده­‌ بختياري که در واحد علوم دارويي دانشگاه آزاد اسلامي تحت نظر دكتر سيد علي حسيني تهراني بر روي خواص درماني ژل رویال و بررسي پروينگ اين ماده انجام شده است.

ژل رویال چيست؟

ژل رویال مايعي غليظ، شيري رنگ وبسيار مغذي از ترشحات زنبور عسل است كه توسط غدد hypopharyngeal و mandibular موجود در سر زنبوران كارگر جوان ترشح مي­شود و به عنوان غذا براي زنبورهاي كارگر و ماده مغذي جهت ملكه­‌ زنبورها استفاده مي‌­شود. در واقع ملكه­‌ي زنبورها، ملكه به دنيا نمي­‌آيند، بلكه به خاطر نوع تغذيه‌­اش كه از ژل رویال مي باشد به ملكه تبديل مي­‌شود. لاروي كه قرار است تبديل به ملكه شود فقط از ژل رویال و به مقدار زياد براي 4 روز اول زندگي­‌اش تغذيه مي­‌شود و اين تغذيه سريع باعث رشد ناگهاني مورفولوژي ملكه مي­‌شود كه شامل تخمدان­‌هاي كاملا رشد كرده براي تخمك‌­گذاري مي‌باشد. ملكه 42% بزرگتر ،60% سنگين­تر از زنبوران كارگر است. ملكه ها 40 بار بيشتر از زنبوران كارگر عمر مي­‌كنند. ملكه مي­‌تواند روزي 2000 تخم بگذارد كه اين خود نشان دهنده­‌ي قدرت توليد مثل بالاي ملكه است.

از لحاظ شيمايي ژل رویال بسيار پيچيده و غني از پروتئين است و 8 آمينواسيد ضروري، اسيدهاي چرب مهم ، قندها، استرولها و تركيبات فسفري مانند استيل كولين را شامل مي­‌شود. استيل كولين يكي از نوروترانسميترهاي مهم است و كمبود آن در آلزايمر نقش مهمي دارد. همچنين شامل گاماگلبولين است كه محرك سيستم ايمني مي‌­باشد. تركيب كلي ژل‌رویال شامل 67% آب ، 5/12 % پروتئين خالص، 11% قند ساده و 5% اسيدهاي چرب مي‌­شود. همچنين شامل ويتامين‌ها، املاح ، چند آنزيم ، تركيبات آنتي باكتريال و آنتي بيوتيك مي­‌باشد.

اثرات شناخته شده ژل رویال:

بطور سنتي به عنوان طولاني كننده جواني و بهبود دهنده زيبايي پوست شناخته شده است. شواهد نشان مي­دهد كه اين ماده انرژي را افزايش داده، اضطراب، كمبود خواب، بالا و پایین بودن خلق، كمبود حافظه را كاهش داده و باعث قويتر شدن سيستم ايمني مي‌شود. تحقيقات انجام شده در نيويورك نشان مي دهد كه ژل رویال شامل تركيبات محرك غدد درمان كننده سيستم توليد مثل هم در زنان و هم در مردان مي­‌شود و مانند يك هورمون طبيعي عمل مي­‌كند. مطالعات ديگر بيانگر آن است كه، مرغ­ها و خوك­ها بعد از تغذيه با ژل رویال بيشتر رشد كردند و زندگي طولاني­‌تري داشتند و توليد مثل و قدرت جنسي بيشتري پيدا كردند.

اين ماده غني از اسيدهاي نوكلئيك (RNA,DNA) است همچنين غني از ژلاتين است كه از پيش سازهاي كلاژن مي­باشد. كلاژن ماده ضد پيري است كه پوست را صاف و جوان نگه مي‌­دارد.

  تحقيقات اخير روي ژل رویال

دسامبر سال 2006 در مركز تحقيقات بيوتكنولوژي در دانشگاه توياما كشور ژاپن مطالعاتي انجام شد كه ثابت كرد ژل رویال باعث تغييراتي در ژن­هاي كبدي مي­‌شود و از اين طريق باعث پايين آمدن سطح كلسترول خون مي­گردد. ژل رویال سبب شده بود تا بيان ژن SQLE( اسكولن اپوكسيداز) كه آنزيم كليدي در بيوسنتز كلسترول است، كاهش يابد و از اين راه باعث كاهش كلسترول خون مي‌گردد.

در جولاي 2007 در دپارتمان غذا، علم و تكنولوژي دانشگاه Ljubljana كشور اسلووني، تحقيقات ديگري نشان داد كه ژل رویال اكسيداسيون داخل سلول درسلول­هاي مخمر را به صورت وابسته به دوز كاهش مي­‌دهد. همچنين بر روي رشد و فعاليت متابوليك انرژي سلولي نيز در فاز رشد اثر مي گذارد.

در اگوست 2007 با تحقيقات در تركيو ژاپن ثابت شده كه مكمل­‌هاي غذايي ژل رویال باعث افزايش سوخت و ساز ليپو پروتئين­ها در انسان مي‌شوند کلسترول سرم و LDL افراد استفاده کننده از ژل رویال به طور معنا داري در مقايسه با گروه كنترل كاهش يافت. سپس محلول مادر در طي مراحل رقيق سازي و توان دادن­هاي متوالي به صورت زير تواندار شد:

ابتدا تمام ظروف شسته و آماده گرديد. سپس cc9/0 از محلول مادر را به كمك پيپت برداشته و در لوله آزمايش ريخته و با cc9/9 آب مقطر به حجم cc 10 رسيد. سپس با صد بار ضربه لوله حاوي اين محلول به روي يك جلد كتاب محلول c1 تهيه شد. سپس cc1/0 از محل c1 را برداشته و طبق پروسه قبلي 100 بار رقيق كرده، ضربه زده و محلول با پوتنسي c2 حاصل شد و اين كار مدام تا رسيدن به پوتنسي c30 انجام داده شد.

روي محلول حاصل چند قطره اتانول جهت نگهداري ريخته شد. سپس اين محلول روي قرص هاي قندي اسپري گرديد به اين صورت كه ،در ظروف شيشه­اي حدود 200 قرص ،10 قطره از محلول c30 ريخته و به شدت تكان داده شد تا تمام قرص­ها به قطرات آغشته گردید.

2) تهيه دستورالعمل مصرف و فرم موافقت نامه آگاهانه داوطلبان جهت موافقت داوطلبان و همچنين اطلاع و دقت بيشتر در مصرف صحيح تر دارو .

3) تجويز دارو و دارونما به داوطلبين واجد شرايط

 

1) تهيه دارو

پس از تهيه ژل رویال خالص آن را در ظرف تيره شيشه­‌اي ريخته و به آن الكل 30 افزوده شد، سپس ظرف در محلي تاريك و حرارت حدود 25 درجه سانتيگراد براي 3 هفته نگهداري گردید. بعد از گذشت اين مدت محلول را از صافي رد كرده و محلول مادر شماره­‌ي صفر به دست آمد.

از 50 نفر داوطلب واجد شرايط به طور تصادفي به 35 نفر دارو و به 15 نفر ديگر placebo ( دارونما) داده شد. قرص­ها در شيشه‌هاي تيره‌­ي 30 عددي بسته­‌بندي شد و همراه برگه­‌ي دستور العمل مصرف و برگه ثبت گزارش در اختيار داوطلبان قرار گرفت.

از داوطلبين خواسته شد كه دارو را روزانه 1 بار به مدت 30 روز با معده خالي مصرف كنند و به محض بروز هر گونه علائم و تغيير جدي دارو را قطع كنند. در تمام اين مدت افراد پیگیری شدند.

از آنجائيكه مطالعه به منظور بررسي اثرات دارويي طراحي شده بودند نه اثر بخشي آن لذا از گزارشات غير دقيق و افرادي كه دستور توصيه را رعايت نكرده بودند و يا كساني كه مصرف دارو را به دلايلي غير از اثرات خود دارو قطع كرده بودند ( مانند بروز بيماري ديگر و لزوم استفاده از داروهاي ديگر.... ) در نتيجه­‌گيري استفاده نشد.

 روش­‌شناسی

نوع مطالعه : مداخله­‌اي به روش كارآزمايی باليني ( فاز اول)

جمعيت مورد مطالعه : افراد حائز شرايط زير وارد مطالعه مي­‌شوند.

 معيارهاي ورود:

· سلامت نسبي و عدم استفاده از داروهايي كه ايجاد اختلال در مطالعه مي­كنند.

· امضاي موافقت نامه كتبي

· آشنايي با هوميوپاتي و آگاهي از اهداف اجراي آزمون

· سن بين 40 17 سال

 

معيارهاي خروج:

  • · هر گونه حساسيت به ژل رویال

· زنان باردار

عامل محدود كننده :

افرادي كه آشنايي لازم با هوميوپاتي را داشتند و تمايل به همكاري در آنها وجود داشت ولي به علت بيماري­هاي مختلف خود از داروهاي پزشكي رايج استفاده
مي كردند كه باعث خروجشان از مطالعه مي شد.

براي تجزيه و تحليل اثرات دارو مجموعا گزارش 19 نفر از داوطلبين كه دارو را مصرف كرده بودند مورد استفاده قرار گرفت.

بحث و نتيجه گيري

با توجه به اطلاعات جمع آوري شده از فرم هاي ثبت علائم داوطلبين علائم زير در سطوح مختلف ذهن، روان و جسم به صورت زير دسته بندي گرديد:

احساس و روان

1) احساس نشاط و سرحالي (well being) در 30% داوطلبان مشاهده شد. اين احساس در برگيرنده شادي، نشاط و انرژي بيشتر در طي روز و كاملا احساس سرخوشي بوده است.

2) عصبانيت واضطراب كه اين علامت نيز در 30% افراد ديده شد و گاهي با لرزش دست همراه بود .

3) كاهش حافظه كه در 10% داوطلبان قابل ذكر بود.

جسم : Head در 30% سردردو 7% سرگيجه گزارش شده بود.

mouth& teeth : 13 % آفت و 7% دندان درد.

Gastrointestinal 30% درد معده ناشي از كرامپ يا افزايش اسيديته ، 14 % نفخ و يبوست و تهوع (كه البته تهوع دقيقا، با بلع دارو شروع شد و به مرور بهتر شد)

Urine 20% افزايش حجم ادرار (غالبا به علت مصرف بيشتر مايعات به سبب احساس تشنگي بيشتر)

Extremities 30% دردهاي اسكلتي (نيمي مربوط به زانو درد و نيمي مربوط به درد عضله ساق پا)

Sleep 35% تغيير ساعت خواب (غير از یک مورد، همگي افزايش ساعت خواب را گزارش دادند.)

ِِDream : فقط يك داوطلب در خواب نيش زدن زنبور به انگشت اشاره دست راست را گزارش كرد كه به علت تكرار در اين داوطلب و همچنين ارتباط با منشا دارو مهم شمرده مي­‌‌شود.

Skin - 7% خارش و قرمزي پوست، 14% جوش­هاي پوستي و 14% ريزش مو

Perspiration - 14% افزايش ميزان تعريق بيش از حد

General (food)- يك مورد حساسيت به گوجه فرنگي به طوري كه زبان سوخته و از خوردن گوجه فرنگي در مدت مصرف دارو كاملا عاجز بوده است.

در اينجا علائم مربوط به بخش احساسی به گونه‌­اي خبر از اثر قوي اين دارو بر سطح مغز دارند به طوري كه به نوعي باعث افزايش آمين­‌هاي مغزي مي‌شود كه علائمي چون اضطراب و عصبانيت در برخي افراد و در برخي ديگر احساس نشاط ، اثباتي بر اين ادّعاست.

با توجه به اين‌كه اين دارو علائم زيادي روي هر فرد ايجاد نمي­‌كرده و اگر هم علائم ايجاد مي­‌كرد ضعيف بوده است و همچنين بالا بودن درصد نشاط (well being) مي توان از اين داروی نشاط­آور با تغيير پوتنسي (كم يا زياد كردن) استفاده كرد.

آمار

كاربران : 208
محتوا : 67
لينكها : 8
تعدا نمایش محتوا : 144571

حاضران در سایت

در حال حاضر 4 مهمان حاضر

جستجو

نظرسنجی

آیا تاکنون از هومیوپاتی استفاده کرده اید ؟